Matematická analýza I - cvičení

  • Kdy a kde: Středa, 10:40 - 12:55, N6 (Troja, Impakt)
  • Během cvičení můžete získat až 25 bodů, přičemž až 18 za písemky (budeme psát dvě) a 7 za aktivitu na cvičení a domácí úkoly.
  • Pro zápočet, který je nutný ke zkoušce, je nutné získat alespoň 13 bodů.
  • Body za aktivitu můžete získat třemi způsoby:
    1. Dobrým vyřešením předem připraveného příkladu během cvičení
    2. Vyřešením zapsaného dobrovolného domácího úkolu (budou 3).
  • Doporučuji zúčastnit se všech cvičení, ale docházka není nutná. Doporučuji také propočítat si cvičebnici Kopáček a kol. pro 1. semestr.
  • Další studijní materiály a diskuse budou přístupné v rámci MS Teams.
  • Po osobní domluvě jsou možné individuální konzultace.

Příklady na cvičení

  1. 2.10.: Opakování ze střední školy
  2. 9.10.: Opakování II
  3. 16.10.: Limity funkcí I
  4. 23.10.: Cvičení se nekoná - imatrikulace
  5. 30.10.: Limity funkcí II
  6. 6.11.: Spojitost a derivace funkcí
  7. 13.11.:1. písemka (limity funkcí). Primitivní funkce I
  8. 20.11.: Primitivní funkce II
  9. 27.11.: Limity funkcí podruhé, Limita posloupnosti
  10. 4.12.: Hlubší vlastnosti funkcí
  11. 11.12.: 2. písemka (primitivní funkce). Taylorův polynom
  12. 18.12.: Průběh funkcí
  13. 8.1.: Newtonův a Riemannův integrál

Dobrovolné domácí úkoly

  1. Jak souvisí nekonečný elektrický obvod a USS Enterprise? (2 body): Spočtěte odpor nekonečného elektrického obvodu na obrázku a postup zapište matematicky korektně.

    Speciálně vyčíslete odpor, pokud \(R_1=R_2=1\).
  2. Frekvence spicyonu (3 body): Bylo zjištěno, že koření na planatě Arrakis obsahuje zvláštní jednodimenzionální částice zvané spicyony. Spicyon se pohybuje v potenciálovém poli \(U(x) = -U_0\cosh^{-2}(x/l_P)\), kde \(U_0\) je klidová energie elektronu a \(l_P\) je Planckova délka. Hmotnost spicyonu je stejná jako hmotnost elektronu. K průmyslovému využití spicionů je však třeba zjistit, jak závisí perioda jejich kmitů v daném potenciálovém poli na jejich celkové energii \(E=\frac{1}{2}m (\dot{x})^2 +U(x)\). Z nalezené harkonenské dokumentace se zdá, že čas lze vyjádřit jako \(t=\sqrt{\frac{m}{2}}\int \frac{dx}{\sqrt{E-U(x)}}+\mathrm{konst}\), ale je třeba nejprve tento vztah zkontrolovat. Celková perioda pak bude čtyřnásobkem času uplynulého od momentu, kdy je částice na pozici \(x=0\), k okamžiku, kdy je v bodě zvratu, kdy platí \(E=U(x)\). Pomožte nám zjistit, jak závisí perioda kmitů spicyonů na jejich energii, je to důležité pro další vývoj planety.
  3. Kinetická energie spicyonů v rovnováze (3 body): Pro úspěšné využití spicyonů v energetickém průmyslu je třeba znát jejich průměrnou kinetickou energii. Známe-li celkovou energii $N$ spicyionů \(E=T+U\), jaká je jejich kinetická energie po ustavení termodynamické rovnováhy, \(\bar{T} = \lim_{t\rightarrow \infty} T(t)\)? Tuto otázku lze zodpovědět například díky tomu, že \(2T= \sum_{i=1}^N \mathbf{p}_i\cdot\dot{\mathbf{r}}_i=\frac{d}{d t}\left(\sum_{i=1}^N \mathbf{p}_i\cdot\mathbf{r}_i\right)-\sum_{i=1}^N \mathbf{r}_i\cdot\dot{\mathbf{p}}_i\), kde \(\mathbf{r}_i\) a \(\mathbf{p}_i\) jsou poloha a hybnost částice \(i\) a \(\dot{\mathbf{p}}_i=-\frac{\partial U}{\partial \mathbf{r}_i}\). Podle nalezené harkonenské dokumentace to vypadá, že bude výhodné spočítat integrál \(\frac{1}{\tau} \int_0^\tau T(t)dt\). Předpokládáme, že systém těchto částic má omezenou energii, takže je i omezený v prostoru. Dá se očekávat, že částice budou blízko minim své potenciální energie, kde tuto energii můžeme aproximovat do druhého řádu přesnosti.