Rady ke studiu matematiky
Zapsali jste si matematiku, předmět, který může být pro mnoho z vás obtížnější. Mou snahou je udělat pro vás jeho studium co nejefektivnější, avšak bez kompromisů. Jinými slovy - mým cílem (i mých cvičících) je, abyste se matematiky nebáli, porozuměli jí a samozřejmě abyste uspěli u zkoušek. Proto vám nabízím několik následujících rad.
Začněte hned. Nedomnívejte se, že když tomu zpočátku neporozumíte a odložíte to na později, že to doženete. Každá další látka potřebuje ke svému pochopení látku předchozí, takže když něco zpočátku zanedbáte, tím hůř vám to potom půjde.
Nebojte se toho. Látka možná vypadá obtížně, ale snažíme se ji podat adekvátním způsobem, nekomplikovat to zbytečnými odbočkami a nedávat "chytáky". Naší snahou je, abyste tomu rozuměli, i když je to někdy těžší.
Počítejte, počítejte. Na hlavní stránce jsou každý týden aktualizovány Domácí úkoly, které jsou pro vás, pro vaše vlastní počítání. (Nejsou tedy k tomu, abyste je odevzdávali.) Pokud vám něco z úkolů nepůjde, přijďte se zeptat svého cvičícího nebo na Matematické praktikum (pokud jej máte zapsané), případně na individuální konzultaci, rádi vám poradíme. V těchto příkladech je nastavena obtížnost, jakou můžete očekávat u zkoušek. Dále najdete množství úloh k počítání v literatuře, ale je dobré se předem informovat, jakou část potřebujete a jakou ne (knihy jsou obsáhlejší než my potřebujeme).
Dodržujte strukturu. Matematika vám může připadat jako snůška složitých pouček, náhodně poskládaných k sobě. Ve skutečnosti se jedná o bohatou a velmi přesnou strukturu, která nám pomáhá věcem rozumět. Většina látky je poskládána do logických celků, ať už se jedná o vyšetření průběhu funkce jedné proměnné nebo hledání extrémů funkcí více proměnných, vždy se na to dá jít "logicky", což vede lépe k cíli než zkoušet páté přes deváté. Matematika nás tak učí systematicky myslet. Kromě toho, pokud napíšete písemku přehledně, vyznáte se v ní lépe nejen vy, ale i my a lépe se nám bude opravovat.
Používejte zdravý rozum. Například když vám vyjde limita funkce na levém konci definičního oboru větší než limita na pravém konci, a přitom derivace říká, že funkce by měla být rostoucí, tak asi něco není v pořádku a je potřeba si postup překontrolovat. Věci musí do sebe zapadat. Většinou sami poznáte, že něco nesedí.
Kreslete obrázky. U vyšetřování průběhu funkce je graf funkce výsledkem, k němuž se má dospět, ale zároveň i pomůckou. Postupným zakreslováním dílčích výsledků do náčrtku grafu se ubezpečujete, že postupujete správně a můžete opravit případné protiřečící si výsledky. Podobně u zadání funkce více proměnných je dobré začít náčrtkem, který vám pomůže se v situaci vyznat.
Nebojte se zeptat. Jsme vám k dispozici a pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Nebojte se, že se budete ptát hloupě, mnohem horší je nevědět u zkoušky. Pokud záhy získáte dojem, že to je nad vaše síly, zkuste doporučené doučování, odkaz na něj najdete na konci sekce Kontakty.
Nespoléhejte se na možnost používat "oficiální tahák" u zkoušek. Pokud jste do té doby příliš nestudovali, v okamžiku zkoušky vám bude nejspíš k ničemu. Má vám pomoci jako podpůrný prostředek, ale ze zkušenosti vám mohu potvrdit, že když jste látku do té doby neviděli, tak vám nepomůže žádná kniha, zápisky ani tahák. Oficiální tahák si vypracujte sami spíš než abyste ho od někoho kopírovali, už jen to vám pomůže si látku osvojit.
Přeji vám mnoho úspěchů ve studiu!