Matlab

Síťová licence programu Matlab

Tato stránka obsahuje informace o licencích a možnosti instalace programu Matlab na MFF UK

Licenční podmínky
Postup instalace
Kontaktní osoby
Technická podpora

• 15.03.2017 ... K dispozici je verze 2017a
  • 31.10.2016 ... K dispozici je verze 2016b
  • 16.03.2016 ... K dispozici je verze 2016a
  • 12.10.2015 ... K dispozici je verze 2015b
  • 18.03.2015 ... K dispozici je verze 2015a
  • 21.11.2014 ... Nová stránka se stavem vyčerpaných licencí
  • 22.10.2014 ... K dispozici je verze 2014b

Aktuální stav zapůjčených licencí

Pokud se chcete podívat, kolik je aktuálně volných licencí, zobrazte si stránku vyuziti_matlabu.

Liceční podmínky

MFF má dvě síťové licence na Matlab, které mohou využívat studenti a zaměstnanci ze všech sekcí (matematická, fyzikální, informatická).

Licence číslo 51702 je určena výhradně pro výukové účely. Lze ji využít výhradně na výuku v počítačových laboratořích, na práci na seminárních pracích, bakalářských pracích a diplomových pracích. Použití této licence je omezeno na počítače ve vlastnictví fakulty. Nelze ji používat na soukromých počítačích. Není proto ani přístupná přes síť Eduroam. Tuto licenci lze také použít pro přípravu výuky pro studenty bakalářského nebo magisterského studia. Licence umožňuje připojení maximálně 60 uživatelů v jednom okamžiku. Obsahuje samotný program Matlab a dále toolboxy Database, Financial, Image, Neural_Network, Optimization, Signal, Spline, Statistics a Identification. Tuto licenci není možné použít pro vědu a výzkum. Doktorandi ji tedy pro práci na disertační práci nesmí využívat.

Licence číslo 311753 umožňuje připojení 15 uživatelů v jednom okamžiku. Tuto licenci je možné využít pro vědu a výzkum. Je určena pro zaměstnance a doktorandy a lze ji používat na počítačích vlastněných fakultou. Nelze ji použít pro komerční účely. Obsahuje program Matlab a dále toolboxy Database, Optimization, PDE, Signal, Spline a Statistics.

Oběma licencím slouží jako licenční server stroj lmmatlab.karlin.mff.cuni.cz, který by měl být přístupný ze všech počítačů na fakultě. Služba využívá porty 27000 a 27001. Pokud chcete Matlab využívat a po instalaci není možné program kvůli licenci spustit, prověřte nastavení vaší lokální sítě nebo kontaktujte technickou podporu (viz níže). Pokud budete chtít spouštět Matlab mimo síť MFF UK, je nutné si do sítě MFF UK zřídit VPN tunel.

Postup instalace

1. Pro instalaci potřebujete File Installation Key a licenční soubor. Licenční soubor je si můžete stáhnout zde. File Installation Key naleznete zde, jsou rozlišené podle verze a licence.
  2. Stáhněte si do počítače ISO obraz instalačního média pro váš operační systém z těchto stránekMédia ve formě DVD k dispozici nejsou, protože je společnost Mathworks již standardně nedodává. Pokud byste ISO obraz vypalovali (není třeba), je potřeba dvouvrstvé DVD. Na stránky ISO obrazů a FIK je nutné přistupovat ze sítě MFF UK (neplatí pro Eduroam).
  3. Abyste mohli Matlab nainstalovat, je nutné připojení ISO souboru jako disku. Ve Windows 7 to umí například program Virtual CloneDrive nebo Virtual CD-ROM Control Panel, oba jsou zdarma. Od Windows 8 je tato možnost nabízena nativně. V Linuxu postupujte podle návodu na How-To Geek.
  4. Po připojení ISO obrazu instalaci spustíme pomocí setup.exe (Windows) nebo install (Linux). Pokud procesor nepodporuje SSE2 instrukce (například starší procesory AMD), Matlab nemůže být nainstalován. Dále nejsou podporovány Windows 2000 a starší a od verze 2014a ani Windows XP.
  5. Je nutno zvolit manuální instalaci (nikoliv automatickou z internetu, ta vyžaduje účet na Mathworks svázaný s licencí).
  6. Potvrdí se licenční ujednání.
  7. Zadá se File Installation Key pro konkrétní licenci (je vědecká 311753 a výuková 517020), najdete je níže na stránce.
  8. Vybere se cílový adresář (v Linuxu například /opt/matlab), moduly se vyberou samy podle licence. Není třeba instalovat licenční server. Linux se dále zeptá, zda chceme vytvořit symbolické linky do /usr/local/bin, je to vhodné nastavit.
  9. Zadá se cesta k licenčnímu souboru (můžete si ho vytvořit sami jako textový soubor license.dat nebo stáhnout - viz bod 1). Soubor obsahuje řádky:

SERVER lmmatlab.karlin.mff.cuni.cz 27000
    USE_SERVER

Řádky říkají, kde beží licenční server (na jaké adrese a na jakém portu) a že se má tento server používat. Pokud budete upgradovat verzi, nemusíte se s tímto nastavením o nic starat, Matlab si informace o licenci stáhne ze serveru.
  10. Probíhá instalace. Avast může hlásit o jednom z programů, že obsahuje virus :-)

Podrobnější návod nalezente (v angličtině) na webu společnosti Mathworks.

V případě problémů kontaktujte technickou podporu, ale tento postup by měl normálně fungovat.

Kontaktní osoby

Kontaktní osobou pro Matlab na MFF UK je prof. Jaromír Antoch. S ním ovšem řešte pouze věci týkající případného rozšíření počtu licencí nebo zakoupení nových toolboxů.

Kontaktní osobou na Matematické sekci (také spravuje licenční server) je Michal Bejček

Kontaktní osobou na Fyzikální sekci je Miroslav Pospíšil

Kontaktní osobou na Informatické sekci je Pavel Semerád

Technická podpora

V případě potíží či nejasností, které se nepodařilo překonat s použitím této stránky a které se týkají Matlabu na MFF UK, se s důvěrou obraťte na Správu počítačové Karlín.

Jazyk stránek